- Czy uczeń technikum zdaje maturę?
Tak, oczywiście jednym z elementów kształcenia w technikum jest matura
- Czy uczeń technikum może kontynuować naukę na studiach?
Tak, oczywiście po skończeniu szkoły i zdaniu matury można dostać się na dowolną uczelnię wyższą
- Gdzie odbywają się zajęcia w kształceniu praktycznym?
Zajęcia w kształceniu praktycznym odbywają się w pracowniach zawodowych w szkole i w warsztatach szkolnych. Posiadamy bardzo dobrze wyposażone pracownie we wszystkich kierunkach kształcenia
- Czy są zajęcia, które odbywają się u pracodawcy?
Nie, wszystkie zajęcia odbywają się w szkole, ale szkoła bardzo blisko współpracuje z pracodawcami. Odbywają się warsztaty szkoleniowe w siedzibach firm, jak również przedstawiciele firm prowadzą zajęcia, warsztaty szkoleniowe w naszej szkole
- Czy można uzyskać stypendium za dobre wyniki w nauce?
Tak, najlepsi uczniowie mogą otrzymać jednorazowe stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce.
- Jakie są perspektywy zatrudnienie dla absolwenta technikum?
Jesteśmy szkołą techniczną. W chwili obecnej jest bardzo duże zapotrzebowanie na fachowców w kierunkach technicznych. Rynek pracy bardzo poszukuje pracowników średniego personelu technicznego w kierunkach oferowanych w naszej szkole. Zdarza się, że firmy, które współpracują ze szkołą, zatrudniają najlepszych absolwentów danego kierunku kształcenia.
- Jakie wymagania muszę spełnić żeby dostać się do technikum?
Trzeba ukończyć szkołę podstawową, mieć zaświadczenie lekarskie (wystawione na podstawie badań) o braku przeciwskazań do kształcenia w klasie technikum w wybranym zawodzie i mieć odpowiednią ilość punktów. W tym roku obowiązują następujące ilości punktów:
Technik informatyk – 90
Technik mechatronik – 65 pkt
Technik elektryk – 50 pkt
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – 50 pkt
Technik urządzeń dźwigowych – 40 pkt
Technik mechanik – 40 pkt
- Czy szkoła posiada bursę?
Nie, nie posiadamy bursy, ale wszystkim chętnym możemy pomóc w załatwieniu bursy na terenie Łodzi
- Czy w szkole kształcą się dziewczyny?
Tak, w naszej szkole uczą się dziewczyny. Jesteśmy szkołą typowo męską, co nie oznacza, że nie ma też dziewczyn. Najwięcej ich kształci się na kierunku technika informatyka. Dziewczyny, które uczą się w naszej szkole świetnie sobie radzą w tym męskim gronie.
- Z jakimi firmami współpracuje szkoła i w jakim zakresie?
Szkoła współpracuje z bardzo dużą ilością firm i instytucji. Żeby wymienić je wszystkie należałoby wejść na naszą stronę internetową. Zamieściliśmy tam logo firm, z którymi współpracujemy. Współpraca to praktyki zawodowe dla uczniów, staże unijne, warsztaty wyjazdowe w firmach, prelekcje i prezentacje przygotowane i poprowadzone przez pracowników firm. Pracodawcy bardzo mocno wspomagają nasze pracownie zawodowe, fundując sprzęt i materiały niezbędne w procesie kształcenia. Fundują też nagrody na koniec roku szkolnego dla najlepszych uczniów.
- Czy szkole patronują jakieś firmy?
Tak mamy podpisane szereg umów patronackich. Wszystkie zamieszczone są na stronie szkoły. Można wśród nich wymienić – F&F Pabianice, Galmet, Common, Schindler, KONE, Immergas, KISAN, Urząd Dozoru Technicznego, Politechnika Łódzka,
- Czy szkoła realizuje szkolenia w ramach projektów unijnych?
Tak, od kilku lat jesteśmy szkołą, która realizuje szkolenia w oparciu o projekty unijne. W tym roku szkolnym odbywają się szkolenia dla uczniów w ramach projektu „W DORODZE DO ZAWODOWEGO SUKCESU – ZDOBYWAMY NOWE KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI”
- Jak wyglądają lekcje wychowania fizycznego?
Lekcje wychowania fizycznego odbywają się na dwóch salach gimnastycznych i siłowni. Realizowany jest program kształcenia w technikum. Nauczyciele wychowania fizycznego prowadzą zajęcia w oparciu o wiele dyscyplin sportowych.
- Czy w szkole realizowany jest program Erasmus Plus?
W obecnym roku szkolnym ten program nie jest realizowany z wiadomych przyczyn (pandemia), ale w latach ubiegłych uczniowie naszej szkoły wyjeżdżali do Niemiec w ramach programu Erasmus Plus
- Czy w szkole działają koła zainteresowań?
Tak, każdy z uczniów znajdzie dla siebie miejsce. Jest zespół muzyczny, działa szkolny radiowęzeł, wydawana jest gazetka szkolna, są też kółka przedmiotowe, poszerzające wiedzę zawodową, można aktywnie działać w wolontariacie szkolnym, brać udział w konkursach, różnych akcjach, działaniach organizowanych na terenie szkoły.
- Jak uzyskuje się tytuł technika?
Aby uzyskać tytuł technika trzeba ukończyć szkołę i zdać egzaminy w kwalifikacjach ( 2 w każdym zawodzie).
- Kiedy odbywają się egzaminy zawodowe?
Egzaminy zawodowe odbywają się w 4 i 5 klasie.
- Czy do szkoły można przyjechać rowerem?
Tak oczywiście. Jest specjalnie przygotowany stojak na rowery, który ustawiony jest przy głównym wejściu.
- Czy szkoła jest monitorowana?
Tak, jednym z podstawowych elementów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jest monitoring szkoły.
- Czy w szkole jest miejsce gdzie można kupić coś do jedzenia?
Tak jest sklepik szkolny a dodatkowo ustawione są automaty z artykułami spożywczymi.
- Czy szkoła organizuje wycieczki, wyjścia do kina itp.?
Tak, przed wybuchem pandemii organizowane były wycieczki, czy wyjścia do kina, muzeum.
- Czy w szkole panuje miła atmosfera?
Myślimy, że tak. Wielu naszych absolwentów utrzymuje kontakt z wychowawcami i nauczycielami, czy odwiedza szkołę. Każdy nasz uczeń może czuć się u nas „zaopiekowany”, uzyska pomoc i wsparcie, jeśli tego potrzebuje.