6.06

Erasmus w roku szkolnym 2016/2017

W dniach 06 – 15 czerwca 2017 uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 uczestniczyli w zagranicznych praktykach zawodowych. Wyjazd został zorganizowany dzięki realizowanemu w latach 2016 – 2018 projektowi unijnemu pn. „Doświadczony uczeń”.

Kto pojechał?

W praktykach udział wzięło 15 uczniów z klas 1TOE, 3TOE, 4TOE kształcących się w zawodach: technik elektryk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Gdzie byliśmy?

Uczniowie pod opieką dwóch nauczycieli ZSP 20 oraz tłumacza – odbyli praktyki w firmie Fortbildungsakademie der Wirtschaft (FAW) gGmbH w Zwickau we wschodnich Niemczech (Saksonia) [http://www.faw.de/standorte/azz-zwickau/]dawnej fabryce AUDI, gdzie aktywnie uczestniczyli w prowadzonych tam zajęciach dot.: obróbki mechanicznej metali z wykorzystaniem profesjonalnych i przemysłowych frezarek; wykonywania połączeń lutowanych z wykorzystaniem rysunku technicznego i prefabrykatów; montażu układów elektronicznych z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń lutowniczych oraz programowania sterowników PLC w oparciu o języki graficzne – FBD i LD z wykorzystaniem prawdziwych modeli, lini produkcyjnych i robotów.
Mieszkaliśmy w internacie w miejscowości Glauchau położonej około 10 km od miejsca praktyk. Na szczęście przez cały okres wyjazdu towarzyszył nam bus i wesoły Pan Kierowca oraz Pani Tłumacz – pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy ;)
W czasie wolnym – turniej badmintona uczniowie - nauczyciele, zacięta gra w piłkę nożną z uczniami z niemieckich szkół, a także wiele atrakcji w postaci wycieczek, bowling’u w pobliskiej kręgielni czy wspólnych wieczorków kulturalnych (turnieje szachowe, karaoke).

Co zwiedziliśmy?

  1. Zwiedzanie miast z przewodnikiem i tłumaczem: Glauchau, Zwickau, Drezno
  2. Muzeum kosmonautyki w Muldenhammer [http://www.deutsche-raumfahrtausstellung.de/]
  3. Skocznia narciarska – Klingenthal Vogtland Arena (oczywiście kilkukrotny zjazd kolejką) [http://www.klingenthal.de/DE/Wintersportzentrum/Vogtland_Arena/Vogtland_...
  4. Muzeum samochodów Augusta Horcha w Zwickau [http://www.horch-museum.de/]
  5. Dawną fabrykę Augusta Horcha – Audi [http://www.faw.de/standorte/azz-zwickau/]
  6. Muzeum transportu w Dreźnie [http://www.verkehrsmuseum-dresden.de/pl/]
  7. Kościół pw. Marii Panny oraz wieża widokowa we Frauen Kirche Dresden [http://www.frauenkirche-dresden.de/startseite/]
  8. Zespół pałacowy Zwinger w Dreźnie [http://www.drezno.info/zwinger-semperbau]
  9. A po drodze: zbiornik wody pitnej, ogromna tama, minipark maszyn wodnych, farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, wieża Bismarcka [https://pl.wikipedia.org/wiki/Glauchau]; piękne górskie widoki w pobliżu fabryki VW na trasie do Zwickau [http://www.volkswagen-sachsen.de/de/standorte/zwickau.html], murowany z cegieł most kolejowy (grubo ponad milion) oraz wiele innych naprawdę fajnych miejsc.

Na zakończenie wyjazdu uczniowie otrzymali międzynarodowe certyfikaty ukończenia praktyk a także świętowali wraz z uczniami z niemieckich szkół podczas wspólnego wieczornego grillowania.

Wszyscy uznali, że wyjazd był udany, a praktyki pozwoliły na poszerzenie wiedzy technicznej. Duża liczba wycieczek pozwoliła odreagować od codzienności szkolnej, a zawzięta gra w piłkę nożną, badmintona czy szachy przybliżyła Nas wszystkich do siebie.