Uroczystość finałowa wojewódzkiego konkursu „Wielki Dzień Polaków, Wielki Dzień Komendanta – 11 listopada 1918 roku. Próba rekonstrukcji wydarzeń w przeddzień stulecia niepodległości” odbyła się 22 marca 2018 roku w siedzibie naszej szkoły.
Tegoroczna, szósta już edycja konkursu, z racji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miała na celu skłonić nas wszystkich do refleksji nad 11 listopada 1918 roku - przełomowym w naszej historii dniem. Jednak, nie przez pryzmat wielkiej polityki, a poprzez odczucia i marzenia zwykłych Polaków.
Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania - jak mógł wyglądać ten dzień na ulicach miast, w wiejskich chatach, w żołnierskich koszarach? o czym wtedy śnili Polacy? o czym marzył Komendant Piłsudski? Gdzie koniec I wojny światowej zastał nasze rodziny?
Dzięki naszym sponsorom firmom: Erbud Industry, 3energy, Thermex i Miastu Łódź zwycięzcy otrzymali wiele cennych nagród.
Uroczystość finałową swoją obecnością uświetnili:
Pan Tomasz Trela Pierwszy Wiceprezydent Łodzi,
Pani Jolanta Chełmińska Prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża,
Pani Barbara Suchara Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi
Pan Adam Przepałkowski Prezes Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin
Pan Stanisław Świerkowski Prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Pani Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Pan Paweł Mścichowski Prezes Zarządu Erbud Industry
Pan Lech Szafran Dyrektor 3energy
Pan Wojciech Bednarowicz Dyrektor Firmy Thermex
Pan Jarosław Górecki
Pan Tomasz Paprocki
W trakcie uroczystości korzystając z podniosłości chwili podziękowaliśmy za wielkie wsparcie oraz wieloletnią życzliwość Panu Tomaszowi Treli Pierwszemu Wiceprezydentowi Łodzi oraz Pani Barbarze Sucharze Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, którym Pani Dyrektor Dorota Stefaniak wręczyła Odznaki Przyjaciół Wareckiej.
W klimat pierwszych lat niepodległości przeniósł nas film, nakręcony przez uczniów naszej szkoły, w którym o wyobrażeniach na temat 11 listopada 1918 roku oraz historiach swoich rodzin opowiadali Pan Tomasz Trela Pierwszy Wiceprezydent Łodzi, Pan Grzegorz Wierzchowski Łódzki Kurator Oświaty, Pani Dorota Gryta Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, Pan Andrzej Kompa Prodziekan do Spraw Jakości Kształcenia Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz mieszkańcy Łodzi.
Dodatkowo oprawy historycznej dodał uroczysty przemarsz legionistów.
Jury, składające się z nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20, wspieranych przez Panią Sylwię Wielichowską z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oceniało prace konkursowe w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. W swojej ocenie jury brało pod uwagę trafność ujęcia tematu oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Forma prac konkursowych była dowolna, uczestnicy wykonali zdjęcia, prezentacje multimedialne, plakaty, szkice, płaskorzeźby, obrazy a także eseje, opowiadania i wiersze.
Jury wyłoniło zwycięzców ze 102 uczestników konkursu.
Decyzje jury w dwóch kategoriach:
KATEGORIA SZKOŁY GIMNAZJALNE:
WYRÓŻNIENIA:
Anna Zaczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie,
Szymon Kozłowski i Maksym Tarnowski z Gimnazjum w Gorzkowicach,
Roksana Zasada ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim,
Wiktoria Przeganiała ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie,
Martyna Srogosz ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie.
III MIEJSCE
Ex aequo:
Weronika Pawul ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy za wyjątkowe wspomnienia Aleksandry Szczerbińskiej,
Oliwia Raźniewska ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie za pracę zatytułowaną „Z pamiętnika Marianny”,
Laura Bujnowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim makietę ukazującą wolność ;)
II MIEJSCE
Również ex aequo:
Dominik Zakrzewski ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim za plakat Józef Piłsudski twórca II Rzeczpospolitej,
Wojciech Niewiadomski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim za odtworzenie w formie literackiej listopada 1918 roku w pracy „Ile kosztuje niepodległość”,
Maria Pawul ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy za prezentację multimedialną 11 listopada na łamach prasy, którą oglądacie Państwo w tle.
I MIEJSCE
Lidia Wodzicka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim za wielką księgę metafor!
KATEGORIA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
NAGRODA SPECJALNA:
Dawid Kubicki z XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Józefa Tischnera w Łodzi za pracę „Józef Piłsudski lekiem na całe zło”.
WYRÓŻNIENIE:
Jakub Ryszkiewicz, Radosław Chojczak oraz Łukasz Lefik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi
III miejsce
Ex aequo:
Arkadiusz Kopczyński i Zdzisław Kubalak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi za serię zdjęć ukazujących wolność z perspektywy legionistów!
Aleksander Jaros z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu za Dziennik Malarki, ukazujący pierwsze dni wolności.
II MIEJSCE
Ex aequo:
Patryk Krykwiński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach za ukazanie Marszałka Piłsudskiego w otoczeniu mieszkańców II Rzeczpospolitej,
Natalia Witkowska z XXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Haliny Poświatowskiej w Łodzi za serię zdjęć zatytułowanych „Czekając na męża”.
I MIEJSCE
Tablet za najlepszą pracę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymała
Ewa Sowińska z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi za „Pamiętnik babci Hani” czyli niezwykle osobistą historię rodzinną.
Rozmowy o niepodległości wymagają szczególnej oprawy i dlatego serdecznie dziękujemy naszym sponsorom:
Firmom Erbud Industry, Termex oraz 3energy
Oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi i Miastu Łódź.
Mamy nadzieję, że finał naszego konkursu zainicjuje obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym mieście.