„Stulecie Polek – kobieca odsłona historii 1918-2018”

(podsumowanie)

Uroczystość finałowa wojewódzkiego konkursu „Stulecie Polek – kobieca odsłona historii 1918-2018” odbyła się 22 marca w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Wśród wielu zacnych gości, miłośników historii oraz przyjaciół szkoły nagrodzono laureatów konkursu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Szkolne jury, wspierane przez p. Sylwię Wielichowską z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi miało niezwykle trudne zadanie, bo z grona ponad czterystu różnorodnych prac musiało wybrać najlepszych
w trzech kategoriach:

- prezentacje multimedialne,
- ujęcia artystyczne
oraz próby literackie.

Konkurs nawiązywał do setnej rocznicy otrzymania praw wyborczych przez kobiety

w Polsce i zachęcał uczestników do odkrywania kart historii nie tylko poprzez pryzmat wielkiej polityki, w której główne role odgrywali mężczyźni, ale przede wszystkim poprzez zrozumienie siły i roli bohaterek drugiego planu czyli kobiet.

W ramach przedsięwzięcia należało przygotować pracę poświęconą Polce, żyjącej na przestrzeni ostatnich stu lat, która swą działalnością lub postawą pozytywnie wpłynęła na kształt Polski – bezpośrednio – poprzez swoje osiągnięcia i czyny lub pośrednio – wspierając mężczyzn. Za każdym wielkim mężczyzną stoi przecież wielka kobieta – matka, narzeczona, żona, siostra czy córka.

Prace konkursowe ukazywały wielkie artystki, działaczki społeczne, kobiety ze świata nauki, ale także bezimienne bohaterki drugiego planu – robotnice, uczennice czy gospodynie domowe.

Uroczystość finałową uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście:

- Pani Katarzyna Snarska reprezentująca Panią Prezydent Hannę Zdanowską,
- Pan Jarosław Chwiałkowski reprezentujący Pana Tomasza Trelę Pierwszego Wiceprezydenta Łodzi,
- Pani Justyna Szatan z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego,
- Pani Barbara Suchara Inspektor z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi,
- Pan Adam Przepałkowski ze Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin,
- Pani Barbara Wrąbel konsultant z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego,
- Pan Profesor Dariusz Jeziorny Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego,
- Pani Profesor Jolanta Daszyńska Prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego,
- Pani Jadwiga Muszyńska.

Laureaci wojewódzkiego konkursu „Stulecie Polek – kobieca odsłona historii 1918-2018”

KATEGORIA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA:

Anna Trybuchowska ze Szkoły Podstawowej nr 184 w Łodzi
Marcel Lenc ze Szkoły Podstawowej nr 205 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Łodzi
Jakub Krawczyk ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi

Aleksandra Środa i Aleksandra Śliwińska z Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Łodzi

Amelia Sobańska i Milena Zawiśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Łodzi
W tej kategorii jury nie przyznało miejsca pierwszego.

KATGORIA PRACA LITERACKA

WYRÓŻNIENIE

Maksymilian Minkowski ze Szkoły Podstawowej im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie
Zofia Galczak z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
Kamila Podlecka z Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi
Kinga Borowska z Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi

III MIEJSCE

Karolina Małolepszy z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi

Marta Biskup z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim

I MIEJSCE

Kacper Burzyński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach za niezwykłą opowieść o Wandzie Krahelskiej

UJĘCIA ARTYSTYCZNE

WYRÓŻNIENIA:

Zofia Wrodycka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim
Maria Głowacka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach
Wiktoria Marszałek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach
Dominika Długosz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach
Patrycja Smolarek  z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach
Patrycja Kapuściak z Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi

EX AEQUO

Kacper Groń z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim
Helena Swinarska ze Szkoły Podstawowej nr 205 im. św. Jadwigi Królowej Polski  w Łodzi
Karolina Zalewska I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach

EX AEQUO

Małgorzata Gromczyk z XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi
Laura Bujnowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim
Nikola Maciejewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi
w Konstantynowie Łódzkim

I MIEJSCE

Martyna Kozłowska ze Szkoły Nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim za niezwykły portret Katarzyny Kobro!
Nagrodę specjalną jury przyznało Zuzannie Rembelińskiej i Natalii Rosiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Finał uświetnił film autorstwa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, z udziałem Pani Hanny Zdanowskiej Prezydent Miasta Łodzi, Pana Tomasza Treli Pierwszego Wiceprezydenta Łodzi oraz Pana Grzegorza Wierzchowskiego Łódzkiego Kuratora Oświaty, w którym jego bohaterowie dzielili się osobistymi refleksjami na temat okoliczności i znaczenia otrzymania praw wyborczych przez kobiety.

Na zakończenie goście uroczystości finałowej zobaczyli pokaz Szkolnego Koła Legionowego, w nowej, kobiecej odsłonie ;)